Cerrahpaşa’nın Yenilenmesi İhalesi Tanıdık Şirkete Gitti

Binaları depreme karşı dayanıksız olduğu için boşaltılan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’ni 2 milyar 60 milyon TL’ye Cumhurbaşkanlığı Saraylarının müteahhidi olan Rönesans Holding yenileyecek.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin Fatih’te bulunan birçok binası depreme dayanıksız ve çürük olduğu için boşaltıldı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof.Dr. Nuri Aydın, 27 Şubat’ta Cerrahpaşa’da riskli bulunan 17 binada sağlık ve eğitim hizmetlerinin durdurulduğunu açıklamıştı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ, 6 Mart 2023 tarihinde “Cerrahpaşa Hastane Yapıları Kompleksi Kaba İnşaatı” adı altında bir ihale düzenledi. Bu ihale ile Cerrahpaşa’daki hastane binalarının yenileceği ifade edildi. İhale kapsamında Rönesans Holding’e bağlı Rec Uluslararası İnşaat Şirketi ile TOKİ arasında 2 milyar 60 milyon TL’lik sözleşme imzalandığı öğrenildi.

Kısa süre içerisinde yaklaşık 220 bin metrekarelik alan üzerinde blokun inşasına başlanacağı, Rec Uluslararası İnşaat Şirketi’nin binaların sadece kaba inşaatını yapacağını ve 600 gün içinde teslim edeceği açıklandı.

Cumurbaşkanlığı saraylarını inşa etti

Öte yandan ihaleyi alan Rönesans Holding’in Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yanı sıra Marmaris Okluk Koyu’ndaki yazlık sarayı da inşa eden şirket olduğu biliniyor. 

Şirket aynı zamanda da milyarlarca lira kira ödenen tartışmalı şehir hastanelerinin ihaleleri ile birçok kamu kurumunun inşaat ihalelerini de aldı. 11 şehir hastanesinden, Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ve İstanbul Başakşehir’de bulunan toplam beş şehir hastanesini Rönesans Holding işletiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*