Depremin Bilançosu Resmen Hesaplandı: Türkiye Ekonomisine Toplam Yükü Hazine Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri konulu bir rapor hazırlarken, Hazine ve Maliye Bakanlığı da raporu yayımlayarak, ekonomideki toplam yükü açıkladı.

Kaynak: https://www.sbb.gov.tr/2023-kahramanm…

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ve artçı sarsıntıların, ekonomik bakımdan bazı kayıpların oluşmasına yol açtığını ve bu felaketin Türkiye ekonomisi üzerindeki toplam yükünün yaklaşık 2 trilyon TL düzeyinde olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

Rapora göre, depremin Türkiye ekonomisi üzerindeki toplam yükü içerisinde en önemli bileşenini yüzde 54,9 oranıyla konut hasarı oluşturdu. İkinci ağırlıklı hasar kalemi ise kamu altyapısı ve hizmet binalarındaki yıkımdan oluşurken, konut hariç özel kesim hasarı diğer kalem oldu.

“Depremin Türkiye ekonomisi üzerindeki toplam yükü içerisinde en önemli bileşenini yüzde 54,9 oranıyla konut hasarı oluşturmaktadır (1.073,9 milyar TL/56,9milyar dolar)” denilen raporda önemli veriler paylaşıldı.

www.sbb.gov.tr

Bölgedeki işgücü verileri göz önüne alınırken, ikinci olarak en ağırlıklı hasar kaleminin kamu altyapısı ve hizmet binalarındaki yıkım olduğu belirtildi (242,5 milyar TL/12,9 milyar dolar).

www.sbb.gov.tr

Depremden etkilenen 11 ilin 2011 yılında bu yana Türkiye milli geliri içindeki paylarına da yer verildi.

www.sbb.gov.tr

Konut hariç özel kesim hasarının (222,4 milyar TL 11,8 milyar dolar) bir diğer önemli hasar kalemi olduğun belirtilirken, bu kalem içinde imalat sanayii, enerji, haberleşme, turizm, sağlık ve eğitim sektörleri, küçük esnaf ile ibadethanelere ilişkin hasarlar yer aldı.

Bütçe içinde deprem bölgesinin payının yüzde 4,8 olduğu görüldü. Ülkede verginin yüzde 5,1’ini ödeyen bölgede sermaye gelirleri de yüzde 4,9 olarak görüldü.

www.sbb.gov.tr

Bölgede toplamda 2 milyon 618 bin 697 bina bulunduğu açıklandı. Bunlar ?da hasar tespit verileri olarak yayımlandı.

www.sbb.gov.tr

Sigortacılık sektörü kayıplarının ve esnafın gelir kayıplarının ile makroekonomik etkileri de dikkate alındığında, depremin yol açtığı felaketin Türkiye ekonomisi üzerindeki toplam yükünün yaklaşık 2 trilyon TL (103,6 milyar dolar) düzeyinde olduğu tahmin edildi.

Deprem bölgesinden acil harcama tutarı yaklaşık 128 milyar TL olarak görülüyor.

www.sbb.gov.tr

Bu büyüklüğün 2023 yılı milli gelirinin yaklaşık yüzde 9’una ulaşabileceği öngörüldü.

Kamunun 240 milyar TL maliyetiyle birlikte, depremin toplam maliyeti 1 trilyon 955 milyar TL, dolar bazında da 103,6 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Deprem maliyetinin büyüklüğü Türkiye’nin GSYH’sinin de yüzde 9’u oranında oluyor.

www.sbb.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir