‘En büyük zemin kaymasını gördük’

MERT İNAN İstanbul – Felaketin yaşandığı fay hattında bilimsel araştırmalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak, ilk izlenimlerini Milliyet’e anlattı. Prof. Dr. Yaltırak, şimdiye kadar ki en büyük zemin atımını gördüklerini belirtti.

Prof. Dr. Yaltırak incelemeleri sırasında 12 metrelik zemin kayması tespit ettikleri lokal bölgeler olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Yaltırak, “Şimdiye kadar sanırım Türkiye’de olan bir depremde oluşan maksimum atımı, Çardak Fayı üzerinde drone ile tam 12.7 metrelik bir zemin atımı olarak saptadık. Bugüne kadar 7 metreye varan atımları görmüştük. Ancak fayın geçtiği yüzeydeki bir alanda 12 metrelik atımı görmek açıkçası felaketin boyutunu gözler önüne seriyordu” dedi.

Prof. Dr. Yaltırak sözlerini şöyle sürdürdü; Ayrıca bölgede Çardak fayının güneyi, kuzeye nazaran 130 cm yükselme ile 210 cm sol yanal hareket ettiğini de tespit ettik. Depremin olduğu günden başlayarak 30 cm görüntülerle bulduğumuz tüm atımların arazide doğrulamasını yapmaya çalıştık. Bu nedenle arazide aramak yerine bulduğumuz atımın koordinatlarını girerek yeni bir yaklaşımla hareket ettik. Araştırmamızda Nurhak Dağları’ndan Çardak Fayı’nın izini takip ederek Gölbaşı-Adıyaman’a doğru ilerledik. Arazi koşulları zaman zaman işimizi zorlaştırdı ancak ekibimiz çok sağlamdı. Bize eşlik eden Elbistan Off Road Kulubü’ne de ayrıca teşekkür etmem gerekir. Fayın üzerinde bulduğumuz atımlar fayın tekil olduğu yerlerde Dağ yamacındaki bahçelerde 5 ile 6 metrelik atımlar oluşmuş.”

Kırsal bölgelerde fayın ortasından geçtiği evleri adeta parça parça ettiğini de dile getiren Prof. Dr. Yaltırak, “Maalesef fayın yıktığı evlerde ciddi can kayıplarımız olduğunu yöre halkından da dinledim. Depremin tüm sonuçlarını gördüğümüz bir yerde yaşananı anlatmak çok zor. Acıyı içinizde hissedebiliyorsunuz. Kırsaldaki kerpiç evler ya çökmüş ya kullanılmaz halde. Betonarme de pek parlak değil” dedi.

Ekipte başarılı üç kadın jeolog

Arazi çalışmasına İTÜ’den 3 yer bilimci kadın meslektaşının da katıldığını belirten Prof. Dr. Yaltırak, şunları söyledi:

“Doç. Dr. Orkan Özcan’ın yanı sıra ekibimizde 3 jeolog kadın meslektaşım Dr. Ufuk Tarı, Dr. Öğretim Üyesi Aynur Dikbaş ve Dr. İrem Elitez de yer aldı. Kadın meslektaşlarımla birlikte çalışmaktan duyduğum mutluluğu belirtmeliyim. Jeoloji disiplinin zor arazi koşulları nedeniyle yıllarca kadınlar için zor bir meslek olduğu önyargısını yıkan birçok kadın meslektaşım gibi sevgili Ufuk, Aynur ve İrem de mesleklerine olan tutkuları ile güçlü örnekler oldular. Yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da kadın bilimciler bilimsel ve mesleki başarılarını duyurmakta, kadro bulmakta, atıf ve ödül almakta, medyada seslerini duyurmakta zorlanıyorlar. Elbette üçü de çok güçlü ve mücadeleci.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir