Kılıçdaroğlu: En geç 1 yıl içinde Türkiye’yi nefes alır hale getireceğiz

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk Televizyonu canlı yayınında Serap Belet ve Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı.

Millet İttifakı’nın milletvekili listelerini belirleme çalışmalarını devam ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ortak liste için çalışıyoruz. Önemli bir seçim Türkiye açısından. Komşularımız açısından da çok önemli. Bilime, akla, sağduyuya dayanan, kutuplaştırmayan, kucaklaştıran siyasete ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı’nın ortak politikalara dair mutabakat metni açıkladığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Eğitimden sağlığa, teknolojiden milli eğitime hayatın her alanıyla ilgili 2 bine yakın madde başlığını açıkladık. Cumhur İttifakı ne yaptı? Böyle bir şey açıkladı mı? Açıklamadı. Kamuoyu neden onları tartışmıyor, neden onları eleştirmiyor?” dedi.

Milletvekili aday listeleriyle ilgili ittifaktaki partilerin genel başkan yardımcılarının çalışma yaptığını aktaran Kılıçdaroğlu, “Bütün seçenekler düşünüyor. Partilerin genel başkan yardımcıları çalışıyor. Önemli olan maksimum yararı nasıl sağlarız. Zaten az kaldı, 1-2 gün içinde biraz daha netleşecek” diye konuştu.

Cumhur İttifakı’ndaki partilerin seçime ayrı ayrı girmelerinin kendilerini nasıl etkileyeceği sorulan Kılıçdaroğlu, “Diğer partilerin konumuna bakıp kendimize politika oluşturmuyoruz. Seçimi kazanacağız, en geç 1 yıl içinde Türkiye’yi nefes alır hale getireceğiz. Cumhur İttifakı şunu yaptı, bunu yaptı…” yanıtını verdi.

Parti olarak seçimden ilk sırada çıkmayı hedeflediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Hedefimiz birinci parti olmak, cumhurbaşkanı seçimini de açık farkla kazanmak” ifadelerini kullandı.

Trabzon ziyaretinde ilginin yoğun olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ziyaret günü için AFAD’ın kentte fırtına olacağına dair uyarı mesajına da değindi.

Kılıçdaroğlu, “AFAD niye bunu yapar bilmiyorum? Bu Meteorolojinin görevi. AFAD’ın ne olduğunu depremde gördük zaten. Çalışanlarına demiyorum, karar vericilere söylüyorum” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir