Kuraklık inci kefalinin göç yolundaki dereyi de vurdu

Van ve çevresinde son yıllarda azalan yağışlar ve artan buharlaşma, Van Gölü havzasındaki birçok baraj gölü ve akarsu gibi, Erciş ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Deliçay Deresi’ni de olumsuz etkiledi.

Üremek için 15 Nisan-15 Temmuz arasında Alaska’daki somon balıkları gibi, Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda, akıntının tersine yüzerek uçarcasına tatlı sulara göç eden inci kefalinin en güzel izlendiği yerlerden olan Deliçay Balık Bendi’ndeki su azalması tedirgin etti.

Bölgede 28 yıldır fotoğraf çekip suyun sıcaklık ölçümünü yaparak sonuçlarını Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne gönderen Ferzende Coşar, kurak geçen kışın ardından yaptığı gözlemlerde geçen yıla oranla debinin düştüğünü gözlemlediğini ifade etti.

Coşar, “Üniversitedeki hocalar da bu çalışmalarımı inceleyip, değerlendirmelerini ona göre şekillendiriyor. Ölçüm yaptığım değerleri kendi defterime de not ediyorum. Bu yıl yaptığı ölçümlerde suyun ısı derecesi 14 santigrat olurken, debisinin düşük olduğunu gözlemledim. Kurak geçen bir dönemin ardından su debisi maalesef istenen seviyede değil. Bu durum bizi endişelendiriyor. Yağışların olmaması, balık göçünü etkilemesinden korkuyoruz. Umarız yağışlar başlar ve su seviyesi eski yüksekliğine ulaşır” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir