Denizlerimizi parsel parsel satıyorlar

KUPON arsa ve arazileri parsel parsel satan iktidar şimdi de gözünü denizlerimize dikti. İktidar, hamsi ve istavrit olmak üzere Karadeniz’deki balıkların üreme ve göç yollarını parselleyerek büyük balık çiftliği şirketlerine kiralamaya başladı. Talanın son örneği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Pazar ilçesinde yaşandı. Yüzlerce balıkçının geçim kaynağı olan Merdivenli Köyü doğal av sahası, yöre halkına bile sorulmadan balık çiftçiliği yapımına açıldı. Haberi alan balıkçı birlikleri ve sivil toplum kuruluşları karara isyan etti. Kuzuoğlu şirketi, bir su ürünleri yetiştiriciliği tesisi için, Günvak Gıda da Günvak-1 ve Günvak-2 adlarında 2 tesis kurmak üzere ÇED raporu başvurusu yaptı. Bu şirketlerin 63 adet çiftlik kuracağı belirtildi.

BAKANLIK DOĞRULADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da ÇED sürecinin devam ettiğini belirterek skandal girişimi doğruladı. Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İsmail Hakkı Kambay, Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü’ne yaptığı şikayet başvurusunda, “Yerinde inceleme yapmadan, kooperatif ve balıkçılardan görüş sorulmadan, istişare yapılmadan nasıl olumlu görüş verdiğinizi ve yer tayin ettiğinizi hayret ederek kınıyorum” ifadelerini kullandı. Kafes balıkçılılığıyla yılda 400 bin ton balık ihracatının iddia edildiğini, ancak böyle bir rakama ulaşmanın teknik olarak mümkün olmadığını belirten Kambay, “Duyumlarımıza göre büyük şirketlerin denizlerimizi parselleyerek balıkçılık filomuza zarar vereceği, onların kaprisleri ve aç gözlülükleri sonucu balıkçılarımızın meslek bırakarak devletimizin balık ithal eder duruma sokulacağını şimdiden vurgulamak isterim” dedi.

Balıklar etkilenecek

Kafeslerin kurulacağı Rize’nin Pazar ilçesinde denize girilecek tek yerin, teknelerin gezi yaptığı yer olarak biliniyor. Ayrıca izmarit balığının havyar (yumurta) döküğü kumsal ve midyelik üreme alanı olan bölge, deniz alabalığının en fazla göründüğü, torik balığının uğrak ve geçiş yeri, avlanmayı kısıtlayan balık dinlenme yerleri ile barbunya, palamut, torik, istavrit ve tarak balıklarının kıyıya yanaştığı yerler olarak biliniyor.

Havaalanı tehlikede

Balıkçı ve sivil toplum örgütleri, balık avlanma sahasının içine kurulacak kafeslerin Rize-Artvin Havaalanı’nın hava trafiğini de tehlikeye düşüreceğini belirtti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne verilen şikayet yazısında, kafeslerin geçiş istikametinin tam altında kaldığı ve uçak iniş kalkışlara engel olacağının aşikar olduğu yazıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x