DSÖ’den kızamık uyarısı: Vakalar 30 kat arttı

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da 2023’te kızamık vakaların önceki yıla göre 30 kat arttığına dikkat çekerek bölgede acil önlem alınması gerektiğini duyurdu.

DSÖ Avrupa Bölgesi’nde 2022’de 941 olan vaka sayısı, 2023’te 30 binin üstüne çıktı.

DSÖ açıklamasında “Avrupa Bölgesi’nde kızamık vakalarında endişe verici bir artış yaşanıyor. Ocak-Ekim 2023 arasında bölgedeki 53 üye devletin 40’ında 30 binden fazla kızamık vakası bildirildi” denildi.

‘5 KİŞİ ÖLDÜ, AŞILAMA GEREKLİ’

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, 21 bine yakın hastaneye yatış olduğunu ve 5 kızamık kaynaklı ölüm meydana geldiğini belirtip “Çocukları bu tehlikeli hastalıktan korumanın tek yolu aşıdır. Bulaşmayı durdurmak ve daha fazla yayılmayı önlemek için acil aşılama çalışmalarına ihtiyaç var. Kızamığın ortadan kaldırılmasına yönelik ilerlemeyi tehlikeye atabilecek kızamık salgınlarını hızla tespit etmeye ve zamanında müdahale etmeye tüm ülkelerin hazırlıklı olması hayati önem taşıyor” açıklamasını yaptı.

2023 vakalarında kızamığın tüm yaş gruplarını etkilediği ve yaş gruplarının ülkeye göre değiştiğini vurgulayan DSÖ, kızamık için aşılamanın bölgede 2020-2022 arasında gerilediği ve buna Covid-19 salgınının neden olduğunu vurguladı.

1,8 MİLYONDAN FAZLA BEBEK, PANDEMİDE AŞI OLMADI

DSÖ Avrupa Bölgesi’nde toplamda 1.8 milyondan fazla bebeğin 2020-2022 yılları arasında kızamık aşısını kaçırdığını vurgulayan DSÖ, “Kızamığın endemik bir hastalık olarak ortadan kaldırıldığı ilan edilen birçok ülkede vakalar rapor edilmiştir. Kızamığı ortadan kaldırmayı başaran ülkeler, eğer tüm topluluklarda çok yüksek oranlarda rutin çocukluk çağı aşılaması (en az %95) sürdürmezse, kızamık virüsünün diğer ülkelerden ithal edilmesinin ardından hâlâ büyük ve yıkıcı salgınlar riskiyle karşı karşıya kalacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x