İlişkilerde nelere dikkat edilmeli?

İlişkiler içerisinde bazı düşünce hatalarınız olabilir. Bunlardan sık kullanılanları yazımda sizler için derledim.

İlk olarak zihin okuma düşüncesi, partneriniz kendi düşünceleri ile karşısındaki kişinin zihnini okuyarak değerlendirme yapıyor mu inceleyin ve sizde bunu yapmayın. Bu en sık kullanılan algı hatalarındandır. Bazen zihninizden geçirdiğiniz şeylere inanır daha sonrada bunların gerçek olduğunu düşünürsünüz.

Erkekler bir şeyleri ifade etmek konusunda bu noktada daha düz mantık ilerlerken özellikle kadınlar erkeklerin yaptıkları davranışlarda alt anlamlar, imalar arama eğiliminde olurlar. Hareketlerini dikkatle inceleyerek “Şimdi hakkımda olumlu/olumsuz düşündü” “aslında beni seviyor/sevmiyor” “aramadı çünkü…” “aslında burada şöyle demek istedi…” gibi benzer cümleleri yüzlerce kez zihninizden doldurabilirler.

Ancak kendi zihninizden doldurduğunuz bu tarz cümleler hiçbir zaman gerçeği yansıtmaz. Çünkü neyi, aslında neden dediğini, sizi sevip sevmediğini, aramama sebebini, siz kendi kafanızdan kurarsınız. Bazen bunlara inanç o anda çok güçlü olur ve partnerinizle kavga edersiniz.

Bu sebeple öncelikle kendi zihninizden değerlendirmek ve yargılamak yerine partnerinize sormak istediğiniz şeyleri açıkça sorun ve cevapları öğrenin. Boşluk doldurmak bu noktada ilişkilerde bozucu etki yapar.

Yine çarpık düşüncelerden bir tanesi de “Diğer insanlara davrandığı şekilde bana davranmaz!” düşüncesidir. Bu da yanılsamaların en büyüğüdür. Çünkü bu sebeple diğer insanlara davranışını apaçık gördüğünüz biriyle size de aynı şekilde davranmayacağını düşünerek ilişkiye başlayabilirsiniz. Aslında karşınızdaki kişi baştan başkalarına davranışlarını gördüğünüz bildiğiniz kişidir. Sizin bu noktada hiçbir farkınız yok.

İlk zamanlar sizi hayatının farklı noktasına koyduğu için özelmişsiniz gibi davranan kişiler bir tartışma anında ya da zorda size diğer insanlara davrandığı gibi davranacaktır. Örneğin evli birisinin sizinle ilişki kurmak istemesinde, aslında sadece siz onun için özel olduğunuzu düşünürsünüz. Size aşık olduğunu ve gerçekten çok sevdiğini ama bir şekilde ilişkisinde problemler olduğu gibi benzer bahaneler dinlersiniz. Oysa karşınızdaki kişi siz olmasanızda başka bir ilişki kuracak yapıdadır.

Evlilik içerisindeki boşluk duygusuyla baş edebilecek özellikte değildir. Siz kendinizi özel zannedersiniz ancak sonuç hayal kırıklığı olur. Yine bir örnek daha, tanıdığınız kişi hayatındaki bir kadına ya da herhangi birine şiddet gösteriyor, siz bir kadın olarak bu durumla karşılaşmayacağınızı zannedersiniz, ilişki kurmaya devam edersiniz.

Ancak bu yine karşınızdaki kişinin şiddete meyilli bir yapısı olduğu gerçeğini değiştirmez. Ya da başkalarına kaba davranıyorsa, eski ilişkileri hakkında ileri geri konuşuyorsa, başkalarını ağır eleştirip dedikodu yapıyorsa, başkalarını ezici kendini üstün görücü bir şekilde davranıyorsa, ilişkiye başladığınızda bu tarz davranışlarla yine bir gün siz de karşılaşabilirsiniz. Bir gün size de kaba davranabilir, sizin hakkınızda da ileri geri konuşabilir, sizi kendinden daha aşağı görebilir.

Bu davranışları yaşama olasılığınız ilişki başında sinyali verir. Bu sebeple ilişkilerinizde karşınızdaki kişinin diğer insanlara nasıl davrandığını gözleyin. Ailesiyle arası nasıl, arkadaşlarıyla nasıl, etrafındaki tanıdık tanımadık bütün insanlara davranışları nasıl gözlemleyebilirsiniz.

Ailesiyle gözlemleme şansınız yoksa, bir kafede garsona, mağazada satış elemanına, iş yerinde çalışanına olan davranışları bile size ipuçları verecektir. Başka bir algı hatası da, aslında “Her şeyi hak ediyorum” düşüncesidir. Bu düşünceye sahipseniz, ilişkinizi şu şekilde görmeniz olasıdır. Sürekli karşınızdaki kişinin sizi aramasını, sizinle ilgilenmesini istersiniz. Size verici ve fedakar olmasını istersiniz.

Bütün bunları gerçekten çok hak ettiğinize inanarak karşınızdaki kişiye olması gerekenden çok yüklenirsiniz ve verici olmanız gereken durumlarda ne yazık ki güvenip karşınızdaki kişiye verici olmazsınız. İlk önce onun sizin için ilişkinizde bişeyler yapmasını beklersiniz. O aramadan siz aramazsınız ya da bir yere davet etmezsiniz.

Genellikle bağlandıktan sonra verici olacağınızı söylersiniz ancak bu bağlanma süreci o kadar uzun sürer ki karşı taraf tam olarak bağlanma gerçekleştiğinde sizden uzaklaşmış olur. Bunlar gibi birçok algı hatası yüzünden her gün binlerce ilişki bitiyor. Bu algı hatalarının neler olduklarını fark ederseniz daha sağlıklı ilişkiler yaşarsınız. Algı hatalarını öğrenebilmek için psikolojik destek almanız yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x