İsrail özel kuvvetlerinden Lübnan’a saldırı

İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetlerin, Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesinde yer alan bir beldeye saldırı düzenlediği belirtildi.

İsrail ordusu, sınırın hemen yanında yer alan Ayta eş-Şaab beldesine yönelik düzenlenen saldırı hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail ordusuna bağlı özel kuvvetlerin, Lübnan’ın Ayta eş-Şaab beldesinde yer alan tehdidi ortadan kaldırmak için saldırı gerçekleştirdiği ifade edildi.

Ayrıca, İsrail’e ait savaş uçaklarının Lübnan’ın Kefrkilla beldesindeki Hizbulla’a ait anti-tank füze fırlatıcısına yönelik hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

Hizbullah Basın Sorumlusu Rana Sahil ise, İsrail askerlerinin Lübnan topraklarına girmediğini söyledi.

ABD’DEN HİZBULLAH TALEBİ

Öte yandan ABD’nin Lübnanlı yetkililere “Hizbullah’ın İsrail sınırından 7 kilometre kadar içeriye çekilmesi ve yerine Lübnan ordusunun konuşlanması” teklifinde bulunduğu iddia edildi.

Lübnan’da Hizbullah Hareketi’ne yakınlığı ile bilinen günlük “Al-Akhbar” gazetesi, ABD Başkanı Joe Biden tarafından İsrail ile Lübnan arasındaki gerilimi düşürmek için arabulucu olarak görevlendirilen Kıdemli Danışmanı Amos Hochstein’in 11 Ocak’ta Lübnan Başbakanı Necib Mikati ve Dışişleri Bakanı Abdallah Buhabib ile yaptığı 3’lü görüşmenin detaylarını paylaştı.

Hochstein’in toplantıda, Mikati ve Buhabib’e, İsrail’in kuzeyindeki yerleşimcilerin evlerine geri dönebilmesi için Hizbullah mensuplarının 7 kilometre kadar İsrail sınırından uzaklaştırılması, yerine Lübnan ordusunun konuşlandırılması önerisinde bulunduğu ileri sürüldü. Hochstein’in, aksi durumda İsrail’in Lübnan’a karşı savaş başlatacağı uyarısı yaptığı kaydedildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 29 Lübnanlı sivil ve 161 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x